Pro rodiče

Desatero pro rodiče předškoláka

Jak připravit dobře předškoláka na první třídu?

Desatero předškoláka

Milí rodiče, máte doma předškoláka a záleží Vám na tom, aby byl dobře připravený do první třídy a zvádal školu bez velkých problémů?

Vedle doporučení z mateřské školy může pomoci i dokument pro rodiče z MŠMT - Desatero pro rodiče dětí předškolního věku, který má být pro Vás orientačním vodítkem, jaké základní dovednosti a vlastnosti by si měl Váš předškolák osvojit před vstupem do první třídy.

Nehledejte v tom žádné složitosti a náročné úkoly. Mnohdy stačí si jen uvědomit, že spousta jednoduchých domácích činností a situací v rodině pokládá základ k dobré přípravě Vaší ratolesti na školu.

Jinou možností jsou tipy z Infry s.r.o., kde se postupně představí jednotlivé oblasti desatera doplněné o tipy na konkrétní činnosti, které můžete jednoduše doma s dětmi realizovat a tím je tak přirozenou a nenásilnou formou připravovat na život.

Tipy připravil tým zkušených učitelek z mateřských škol.

ODKAZ NA DESATERO PŘEDŠKOLÁKA ZDE

Logopedická péče - kontakty

vzhledem k tomu, že lze očekávat, že v letošním školním roce nebude možné z důvodu COVID-19 realizovat logopedickou depistáž v MŠ, nepodceňme špatnou výslovnost u dětí. Obecně se doporučuje u dětí ve věku 5-6 let, u nichž přetrvává nesprávná výslovnost jedné nebo více hlásek, objednání do péče odborníka - logopeda, pokud se jedná o závažnější vady řeči, doporučujeme vyšetření v SPC.

Kontakty na SPC:

Speciálně pedagogické centrum
při Základní škole a Střední škole Březejc
Dr. Holubce 763/1, 674 01 Třebíč
Tel.: 777 449 712 - Mgr. Kateřina Pešková (speciální pedagog - logoped, surdoped)
773 236 611 - Mgr. Klára Dufková (speciální pedagog)
777 449 718 - Mgr. Jitka Budínová (psycholog)
778 761 650 - Mgr. Michaela Navrátilová (psycholog)
E-mail: spctr@seznam.cz
www.skoly-brezejc.cz

Kontakty na klinické logopedy naleznete v příloze.

Distanční výuka v MŠ

Distanční výuka v MŠ je určena pro děti, které se vzdělávají povinně (tzn. povinná pro děti, které ve školním roce 2020/21 dovrší věku 6 let, a děti s odloženou školní docházkou). Zákonní zástupci těchto dětí mají povinnost zapojit se do výuky a poskytnout škole kontaktní údaje pro realizaci distanční výuky. Škola je rodičům nápomocna metodicky, nabízí formy komunikace, které jsou rodičům dostupné. Podrobnější informace a plán najdete ke stažení níže, Pokyny ředitele MŠ k distančnímu způsobu vyučování a Plán distanční výuky na MŠ "Čtyřlístek" Třebíč jsou též vyvěšeny v šatnách u jednotlivých tříd.

Upozornění pro rodiče - opatření COVID - 19

v 08/2020 vydalo MŠMT manuál k provozu škol ve školním roce 2020/21. Opatření se týkají i MŠ, manuál si můžete stáhnout v příloze.

Organizace školního roku 2020/21

v příloze naleznete informace o celkové organizaci (prázdniny, státní svátky) během školního roku 2020/21.

Školní řád - aktualizace

Na stránkách školy je zveřejněn aktualizovaný Školní řád platný od 09/2020. Obsahuje informace k povinnému předškolnímu vzdělávání včetně omlouvání dětí a informace k organizaci provozu v MŠ. Celé změní Školního řádu najdete v sekci: Pro rodiče – oddíl Ke stažení.

Školní psycholožka v MŠ

Ve školním roce 2020/21 opět pokračuje spolupráce se školním psychologem. Jeho činnost je zdarma, plně hrazena z prostředků Města Třebíč. Rodiče se mohou obracet o pomoc na školního psychologa pomocí emailové adresy. Setkání se po předchozí dohodě konají v MŠ, v jídelně školy. Bližší nabídka v příloze.

Obědy do škol

Rodiče, kteří pobírají dávky hmotné nouze, mohou získat pro své děti obědy zdarma v rámci projektu, do kterého je MŠ zapojena. Postup pro získání podpory a informace o projektu jsou vloženy do přílohy.

Hygienici radí, jak omezovat nemocnost dětí ve školkách

Návštěva předškolních zařízení má pro dítě významný vliv na jeho duševní i fyzický rozvoj. Podle názoru Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) je ale velmi důležité, aby byla dodržena určitá preventivní opatření, kterými můžeme předcházet zvýšené nemocnosti u dětí. Mezi zásadní preventivní opatření patří zejména očkování dětí a dodržování základních hygienických návyků.

Nemocné děti se léčí v klidu svého domova, ne ve školce.

Nemocné dítě nepatří do předškolního zařízení, je zde velká pravděpodobnost přenosu infekce na ostatní děti. Buďte ohleduplní k ostatním dětem i personálu předškolních zařízení.

Více informací viz příloha.