Na společné cestě ke zdraví a k pohodě – projekt MŠ „Čtyřlístek“ Třebíč pro rok 2018

MŠ „Čtyřlístek“ Třebíč opět uspěla s žádostí o dotaci z GP: „Zdravé město – Rodina a zdraví“ a získala dotaci na projekt: „Na společné cestě ke zdraví a k pohodě“. Zdravé město Třebíč hradí polovinu nákladů projektu, celkové náklady na projekt činí 34 tisíc Kč.

Projekt je opět zaměřen na mezigenerační spolupráci mezi dětmi předškolního věku a seniory z DS Manželů Curieových Třebíč. Aktivity z projektu také podporují psychické a fyzické zdraví dětí a dospělých a vedou účastníky ke zdravému životnímu stylu.

V části jaro/léto 2018 již v dubnu 2018 proběhlo společné jarní tvoření seniorů z keramiky a pedigu pod vedením košíkářky paní Světlany Řezankové. Během května 2018 děti návštívily pekárnu v kavárně Vrátka, kde se seznámily s tím, jak se peče pečivo z kynutého těsta, ale také ochutnaly zdravé dobroty z žitné mouky a současně mohly nenásilně sledovat zapojení lidí s handicapem do běžného života, což vnímáme pro jejich další osobnostní rozvoj jako velmi přínosné. Rovněž nás bude v letošním školním roce čekat ještě sportovní dopoledne na zahradě v DS společně se seniory a jejich terapeuty.

V části podzim/ zima proběhla první aktivita z projektu již 20.9. 2018. Děti se společně sešly se seniory v prostoru Alternátoru. Zatímco malí návštěvníci se dozvěděli něco o cestování vesmírem a o planetách, velcí návštěvníci se mohli seznámit s hitoriií továrny BOPO. Příjemné počasí napomohlo završení společné akce. Hezké bylo posezení venku, v příjemném prostředí kolem Alternátoru i procházka areálem.

V říjnu jsme ochutnali sušené ovoce od paní Jany Kubové (Domácí dobroty – Ostašov) a dozvěděli se více o významu ovoce a zeleniny pro naše zdraví. V říjnu se konal již 10. BIOTRH v naší MŠ a společně s ním proběhla i výtvarnou soutěž pro rodiče s dětmi. Sešlo se 19 obrázků a všechny děti se mohly radovat z hezkých cen. "3 nej" obrázky získaly krásnou knížku. Biotrh si také můžeme připomenout v krátkém článku, který vyšel v listopadu v Učitelských novinách (viz foto níže).

Podzim jsme zakončili společným čtením se seniory u nás ve školce. Senioři nejen četli z připravených knížek, ale také vyprávěli zážitky ze svého dětsví, s dětmi si rádi zazpívali nebo vytvořili různé dárečky z papíru. Zima patřila pečení cukroví v DS s pomocí babiček i dědečků. Náš projekt byl završen vánočním koncertem „Senior band“, který do školky přivezli senioři před Vánocemi. Těší nás, že spolupráce s DS se stala již tradicí a babičky a dědečky vítají s nadšením ve školce všechny děti i zaměstnanci naší školy. A ještě více nás těší, že radost ze společné a obohacující spolupráce je oboustranná.

V roce 2019 bude spolupráce s DS pokračovat i přesto, že z GS Zdravé město: "Rodina a zdraví" byly příspěvkové organizace vyloučeny. Zřizovatel však úspěšné projekty podpoří přímým příspěvkem do provozní rozpočtu školy. Naše MŠ pro rok 2019 získala na tento účel příspěvek ve výši 17 tisíc Kč. Celá částka bude využita na aktivity podporující mezigenerační spolupráci a akce, které podporují prevenci a zdraví (Např. BIOTRH s tvořivou dílnou).